Cestování vlakem v České republice

Po České republice můžete cestovat autobusem, autem nebo dokonce letadlem. Anebo také vlakem. Vzhledem k tomu, že Česká republika má jednu z nejrozsáhlejších železničních tratí na světě, tuto možnost využívá denně až stovky tisíc lidí. A nejedná se jen o cestování v okruhu pár kilometrů do školy nebo do práce. Vlakem se pohodlně dostanete za několik hodin přes celou republiku, nebo dokonce i do zahraničí. Z České republiky vedou přímé spoje třeba na Slovensko, do Polska, Maďarska, Chorvatska, Německa nebo Rakouska.

kupé

Cestování vlakem si někteří lidé vyloženě užívají. Má výhodu v tom, že nejste omezeni pohybem, jako v autě či autobuse. Jestli už máte plné zuby sezení, můžete se projít po celém vlaku. V každém dálkovém vlaku dnes už nabízí občerstvení a dobré pití, takže si můžete vychutnat třeba výborný oběd během cesty do cílové destinace, a to dokonce servírovaný na porcelánu.

V České republice funguje poměrně hodně dopravců. Největší, státní dopravce, jsou České dráhy. I přes to, že získávají poměrně dost negace od cestujících za velká zpoždění, problémy s toaletami a podobně, nemůžeme jim upřít, že kamkoliv budeme chtít, dostaneme se tam pravděpodobně Českými drahami. Jejich dálkové spoje jsou velmi pohodlné, například vysokorychlostní vlaky Railjet nebo Pendolino. V obou si můžete vychutnat výborné občerstvení, tiché oddíly nebo luxus první třídy.

vlak

Dalším populárním dopravcem je RegioJet. Ten se dříve zaměřoval hlavně na autobusovou dopravu, dnes ale disponuje taky velkým množstvím dálkových vlaků, které cestují i do zahraničí. Popularitu mi přineslo především občerstvení za velmi nízké ceny, možnost výběru ze tří cenových tříd, dětské kupé pro děti nebo palubní portál, který si můžete užít z obrazovek zabudovaných v sedadlech před vámi.

Posledním významnějším dopravcem je Leo Express. Ten si užijí především milovníci dlouhodobého plánování, jelikož při zakoupení jízdenek dlouhou dobu dopředu, můžete vychytat cestu z Olomouce do Prahy za méně než 100 Kč. Čím víc je prodaných jízdenek, tím jejich cena ale stoupá. Leo Express nabízí rozsáhlou economy třídu, poté třídu economy plus a pro milovníky pohodlí bussines třídu. Pro milovníky klidu a luxusu je k dispozici třída premium, která čítá jen pár sedadel, které si můžete pohodlně proměnit v postel a vychutnat si u toho několika chodové menu v ceně jízdenky.

Podobné příspěvky