Je neera detox skutečně tak účinný?

Jaro je obdobím, kdy se příroda probouzí do nového života. Stromy se obalují pupeny a listy, stěhovaví ptáci se vrací z teplých krajin, zvířata spící zimním spánkem se probouzí. Je to také doba, kdy i my toužíme po obnově.

Jednou z věci, které mnoho lidí s příchodem jara provádí, je detoxikační kůra. Je totiž faktem, že přes zimu se většina z nás nestravuje zrovna zdravě, zvláště pak o Vánocích. Výjimkou nejsou těžká jídla. Je tedy třeba, aby se naše tělo očistilo a bylo připraveno na další sezónu.

detox1

K tomuto účelu se využívají nejrůznější přípravky. Obvykle se jedná o nejrůznější koktejly, tvořené směsí bylin či ovoce, jako je například neera https://www.nakliceno.cz/neera/ sirup. Součástí je také lehká strava, sestávající se převážně jen z ovoce či zeleniny. Vyloučeny jsou veškeré těžké přílohy.

Mnoho lidí prohlašuje, že tato kůra má rozhodně pozitivní účinky. Cítí se po ní mnohem lépe, svěžeji a energičtěji. Jako by jim dobyla energii. Jaká je však příčina těchto pocitů? Je to skutečně proto, že jsme své tělo zbavili všech škodlivin, které se v něm přes zimu nahromadily?

Odpověď zní, že nikoliv. Za odvod škodlivin jsou odpovědná játra a ledviny. A ani v jednom z těchto orgánů se nijak nehromadí. To by ostatně bylo i kontraproduktivní. Místo toho jsou co nejrychleji vyloučeny. Čištění jater a ledvin tedy nemá nejmenší smysl. Proč se tedy cítíme po detoxikační kůře lépe?

bazen4

Na vině je právě onen lehký jídelníček. Znamená totiž, že naše trávicí soustava s ním nebude mít tolik práce. Přeci jen, ovocný či zeleninový salát strávíme asi rychleji než svíčkovou se šesti. To také znamená, že na trávení nebude potřeba tolik energie. A ani nebude potřeba po tu dobu filtrovat tolik škodlivin.

Takže ano, na dobu, kdy onu kůru provádíme, našemu tělu skutečně ulevíme. Avšak dlouhodobý účinek zde nehledejte. Zde je totiž jediným řešením stravovat se správně po celý rok. Jiná možnost zkrátka není.