Strojní závity

Závity jsou jedny z nejčastějších prvků, protože mají opravdu široké využití a najdeme je na každém kroku. Díky závitníkům je můžeme snadno tvořit.

Strojní závity

Významný prvek

Jedním vůbec z nejvýznamnějších prvků je rozhodně ve strojírenství závit, protože díky němu funguje spousta součástek, které by se bez něj neobešli, nebo by bylo jiné řešení významně dražší či náročnější, kdy by se výroba opravdu velmi prodražila. Závity jsou různé, protože jich je několik typů, přičemž každý si nejde své využití. Pro běžný šroub se volí metrický typ, ovšem v různých situacích se volí různé závity. Kromě klasického stoupání máme také jemné, kdy platí, že jemnější závit unese větší hmotnost, snadněji se šroubuje a využijeme ho například u zvedáku.

šrouby s maticí

Výběr je v dnešní době široký, takže záleží jen na Vás, který zvolíte, ovšem vždy je potřeba vše propočítat, aby výsledná součástka či třeba celý stroj fungoval správně a nehrozilo žádné nebezpečí či poškození. Třeba u šroubového spojení je obrovská výhoda v jeho možnosti rozebrání, což je třeba vhodné pro servis stroje, protože jistě nechcete při poruše kupovat celý nový.

Závitník

Závit do železe se musí nějak vytvořit, přičemž se jedná o dost přesný prvek, kdy musí třeba na součástku pasovat hezky protikus. K jeho výrobě používáme závitníky, kdy je rozdíl, jestli se zaměřujete na ruční či strojní výrobu. U ručního provedení točíme s vratidlem, který je na závitníku či závitovém očku. Když použijeme olej a budeme totiž pěkně po ose díry, tak se můžeme dočkat skvělé přesnosti.

závitník v soustruhu

Velikost díry musí být také přesná, jenž zjistíme například pomocí strojnických tabulek. Druhým způsobem je strojní proces, kdy umisťujeme závitníky třeba do soustruhu, kdy musíme nejprve vyvrtat vhodnou díru a následně zvolit správné otáčky a hezky plynule řezat závit. Pro přesnou a snadnou práci je vhodné zakoupit tvářecí závitníky, které jsou z kvalitního materiálu, a proto tyto nástroje vydrží opravdu spoustu procesů bez poškození. Správné nástroje jsou při obrábění jednou ze základních předpokladů.

Podobné příspěvky