Správný čas na velká rozhodnutí aneb kdy začít přemýšlet o hypotéce

Velké životní kroky si žádají velké plánování. Dozajista mi dáte za pravdu, že jedním z těch zásadních životních okamžiků, které nás na naší dráze životem potkají, je pořízení vlastního bydlení. Společně s touto radostí jde však ruku v ruce i velké břímě v podobě hypotečního úvěru. Ať už se jedná o bankovní nebo nebankovní hypotéku, v obou případech jsou podmínky vesměs stejné. Odlišují se jen v nepatrných detailech, jako je výše roční úrokové sazby nebo délka fixace. Kdy však nastává ten správný okamžik na hypotéku a my si budeme mocí říci, že jsme skutečně připraveni na tak velký závazek, který se počítá na desetiletí?

O hypotéce má smysl uvažovat do 45 let

Někdo se na tak velký závazek jako je hypotéka cítí ve 20, jiný ve 30 a někdo se neodhodlá zkrátka nikdy. Naše priority a plány jsou velmi individuální a s tím souvisí i vlastní bydlení. Minimální věk pro získání hypotéky je v České republice 18 let, nejvyšší pak zákon nijak neupřesňuje. Je tedy na uvážení každého z nás, kdy pro něj nastane ta správná doba.

podpis smlouvy

Česká národní banka však doporučuje bankovním poskytovatelům horní věkovou hranici, kdy by měl být úvěr splacen. Ta je aktuálně 65 let. Jedná se však pouze o doporučení, které není pro samotné poskytovatele závazné. Snadno se tak může setkat i s daleko větší věkovou hranicí jak u bankovních tak nebankovních poskytovatelů.

mince a bankovky

Pravidelný měsíční příjem

Pravidelný a stabilní měsíční příjem, který je dostatečně vysoký, aby pokryl veškeré výdaje a ještě v rodinném rozpočtu zbylo dostatek peněz na tvoření rezerv. To je ta správná chvíle, kdy je čas požádat o hypotéku. Mnoho lidí si neuvědomuje, že splátky hypotečního úvěru do značné míry zatíží rodinný rozpočet. Je tedy zapotřebí splátky nastavit tak, aby v něm měsíčně zůstávalo dostatek finančních prostředků na vlastní obživu i splátky.

Podobné příspěvky