Čestná žena Hana Marvanová

Životopis Hany Marvanové je více než zajímavý. Česká právnička a politička, která se už před rokem 1989 angažovala v disentu. Narodila se v roce 1962. Po absolvování střední školy započala studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kterou úspěšně absolvovala. 21. srpna 1988 byla poprvé zatčena. Za účast na demonstraci proti okupaci naší země v roce 1968. V březnu roku 1989 byla odsouzena k podmíněnému deseti měsíčního trestu odnětí svobody. V té době je už zapojená do vznikajícího Nezávislého mírového sdružení. Politická kariéra této odvážné ženy započala po listopadu 1989. Během sametové revoluce patřila mezi zakladatele Občanského fóra. Kooptací do ČNR se stala poslankyní České národní rady. Po rozpadu OF přechází do Občanské demokratické strany. Za kterou obhájí mandát i do sněmovny.

Volby do Senátu

Po rozpadu ODS, díky finančním skandálům, z ní v roce 1998 vystupuje. Spolu s dalšími členy zakládá novou stranu – Unii svobody  Vzápětí se objevuje ve funkci místopředsedkyně jejího poslaneckého klubu. Veřejně činná, coby advokátka, zůstala i po odchodu z vrcholné politiky. Mateřství ji na nějaký čas připoutalo k výchově dětí, ale i v tomto čase je signatářkou iniciativy Veřejnost proti korupci. Rovněž je aktivistkou v platformě Vraťte nám stát. Svými nesmiřitelnými postoji se z odborné právnické pozice snaží zastavit korupci v naší republice. Svoji aktivitou a fyzickou přítomnosti podpořila stávkující zaměstnance České televize. V roce 2001 se stala předsedkyní Unie, která už v této době je součástí sdružení stran Čtyřkoalice. Do sněmovny byla zvolena i v roce 2002.

Boj proti korupci

Hana Kordová Marvanová je vdaná. Matkou tří synů. Její muž, Roman Korda, zakládal Divadélko Romaneto a vydává knihy pro děti. Od roku 2003, kdy odešla z vrcholné politiky, působí v původní profesi advokátky. Mandát zastupitelky se jí podařilo v roce 2018 s nejvyšším počtem hlasů  obhájit. V rámci kandidátní listiny Spojené síly pro Prahu. Návrat do nejvyšší politiky potvrzuje v letošním roce kandidátkou ve volbách do Senátu PČR. V rámci koalice Spolu.

Podobné příspěvky