Olga Hepnarová

Jeden z nejděsivějších zločinů, který se stal na českém území a byl spáchaný ženou, která byla za své činy poslední popravenou ženou v Československu.  

10. července roku 1973 byl pro mnoho lidí dnem jako každý druhý. Avšak tento den byl také osudným a zapsal se do historie českého zločinu jako jeden z těch nejděsivějších, které se odehrály na českém území. Olga Hepnarová, které v té době bylo pouhých 22 let, najela nákladním vozem do davu lidí čekajících na tramvajové zastávce. Tehdy 8 z nich zemřelo a dalších 12 bylo zraněno.

dpp-0038-56be080c5adc1_230x332_222x320

Už ve svém dětství se u Olgy začaly projevovat psychické problémy. Začala se uzavírat sama do sebe a nebyla schopna navázat s lidmi kontakt. Když začala mít na škole problémy s docházkou, byla umístěna do psychiatrické léčebny. Odtud byla převezena do ústavu v Opařanech, kde školu dokončila. Byla vyučená knihařka a obor uplatnila v Chebu, ale po roce se vrátila zpět do Prahy a začala pracovat jako řidička. Během jejího dospívání měla nejasnost v tom, zda se jí líbí muži, či ženy a také se postupně přestávala stýkat se svou rodinou. 

PTK42b275_produkt_1189440347

Olga vždy věřila tomu, že ji nikdo nemá rád a že se jí snaží lidé jen ubližovat. Než k tomu všemu došlo, dlouho a detailně vše plánovala. Původní plán byl nakoupit výbušniny a odpálit je v místnosti plné lidí, ale tento plán byl velmi náročný a v tehdejší době nebylo snadné výbušniny sehnat. Proto si téhož osudného dne pronajala nákladní automobil. 10. července ve 13:30 hodin v dnešní ulici Milady Horákové vjela automobilem na chodník do skupiny lidí čekajících na tramvajové zastávce. Vše se ze začátku zdálo jako nehoda, tudíž lidé se začali sbíhat k vozidlu a snažili se pomoci. Olga se však ihned k činu přiznala.  
Při vyšetřování se přiznala také k tomu, že chtěla zabít daleko víc lidí a litovala, že mezi nimi nebyli i její rodiče. Ačkoliv ji byla zjištěna schizofrenie, Olga vše dávala za vinu společnosti, která se ji zdála bezcitná. 12. března roku 1975 byla popravena oběšením v Pankrácké věznici v Praze. 

Podobné příspěvky