Do textilní galanterie patří kromě špendlíků a jehel také guma do tepláků a suchý zip

Pod pojmem textilní galanterie si představujeme mnoho různorodých výrobků. Které z nich patří k nejoblíbenějším?

Oblíbené kousky textilní galanterie

Špendlíky, jehly, sponky, spínací špendlíky – kovovýroba, která je zaměřena tímto způsobem, má neustálý odbyt. Neexistuje snad domácnost, ve které by se nevyskytoval alespoň jeden špendlík nebo jedna jehla. Když vám upadne knoflík, budete jej přišívat pravděpodobně ručně a nepůjdete kvůli tomu za profesionální švadlenou. Špendlíky potřebujeme nejen pro šití, ale hodí se i jako materiál pro připínání papírových vzkazů na nástěnce.

vyšívací bavlnky

Nitě – do textilní galanterie spadá velmi široká oblast nití. Bavlněné, polyesterové, hedvábné, metalické, pružné, reflexní, denim nitě, režné nitě, a dokonce i provázky a motouzy patří do této kategorie. Bez nití bychom si stěží představili moderní život, naše odívání by bylo na úrovni pravěku.

příprava na šití

Suchý zip – tento skvělý vynález se do textilní galanterie zařadil již před více než sedmdesáti lety a ihned zaujal přední pozice v zájmu profesionálů i amatérů. Využívají jej firmy, které vyrábí oděvy, cestovní zavazadla, obuv, sportovní potřeby. Bez suchého zipu si dnes nelze představit žádný výrobek v kategorii outdooru, využívají se při výrobě spacích pytlů, batohů, stanu, horolezecké výzbroje i výstroje, zateplených bund, vest, funkčního prádla atd.

Gumy a pruženky – bez pružných materiálů tohoto typu bychom jen stěží nosili plavky, spodní prádlo, ponožky a podkolenky, ale i teplákové soupravy a některé krátké, tříčtvrteční či dlouhé kalhoty. Guma a pruženka v pase u tepláků a kraťasů je již mnoho desítek let běžným standardem a když ji potřebujete vyměnit nebo v případě, že si zhotovujete oděvy doma na šicím stroji, musíte mít možnost ji někde obstarat. Naštěstí je sortiment těchto výrobků velmi pestrý a jde o levné galanterní prvky.

Podobné příspěvky