Stále větší využití polykarbonátu

Velké uplatnění našel také pro zahradníky, na výrobu skleníků. Z chemického hlediska jde o termoplastický polymer získaný z kyseliny uhličité. Jeho komerční a průmyslové využití začalo počátkem 60. let. Mechanické vlastnosti tohoto materiálu jsou skutečně pozoruhodné a zajišťují velkou odolnost proti nárazům, snadné zpracování, přenosnost a lehkost.

Oblasti použití polykarbonátu

Ve stavebnictví se k náhradě skla často používá polykarbonát, protože zajišťuje stejnou průhlednost, a lepší pevnost a odolnost. Často se používá pro stavbu střech, protože bez problémů snáší jakékoliv podnebí Díky své průhlednosti se často používá pro stavbu verand a teras, kde je vyžadována filtrace slunečního světla. V soukromých domech a veřejných budovách je polykarbonát zvláště vhodný pro své tepelně izolační vlastnosti, které zajišťují značné úspory energie.

polykarb

Díky svým multifunkčním vlastnostem může být polykarbonát potenciálně použit ve všech průmyslových odvětvích. Používá se k výrobě bezpečnostních ochran, ke konstrukci střech a výrobě okének do letadel, k výrobě trubek, bezpečnostních přileb a na kryty světlometů. Dokonce se využívá o do neprůstřelných vest a ochranných štítů.

Existují dva typy polykarbonátu: kompaktní a dutinkový.

• Kompaktní polykarbonát zajišťuje vyšší transparentnost, která je podobná sklu. Na rozdíl od skla má poloviční hmotnost a je asi 250x odolnější. Jedná se o prakticky nezničitelný materiál a má pozoruhodné tepelné a akustické izolační vlastnosti.

• Dutinkový polykarbonát má buněčnou strukturu a je zvláště vhodný pro stavbu markýz a střech.

polykarb.1

Oba typy polykarbonátu zajišťují mimořádnou odolnost proti otřesům a atmosférickým vlivům a nabízejí značně snadné čištění a údržbu.

Bezbarvý a barevný polykarbonát

Na základě architektonických a estetických potřeb může být polykarbonát bezbarvý nebo barevný.

V prvním případě se jedná o průhledný bezbarvý polykarbonát. Použití tohoto materiálu je doporučeno pro konstrukci střech a oken ve veřejných i soukromých prostorách, aby byla zajištěna odpovídající ochrana proti vlivům počasí.

Alternativně existuje barevný polykarbonát, který má stejné užitné vlastnosti, ale nabízí různé konstrukční možnosti. Nejžádanějšími a nejoblíbenějšími barvami na trhu jsou dvě: opálová a bronzová. Opálový polykarbonát zajišťuje dostatečný průnik světla a také zajišťuje soukromí. Z hlediska estetiky zajišťují velmi příjemný výsledek, a proto se často používají pro stavbu podhledů nebo stropů výtahů. Bronzový polykarbonát umožňuje menší průchod světla, ale přesto zajišťuje průhlednost. Jeho použití je zvláště rozšířené v námořním sektoru pro stavbu čelních skel a také pro výrobu světlíků.

Podobné příspěvky